Зима – чудова пора з галасливими новорічними ялинками, подарунками, катанням на ковзанах і грою в сніжки. Словом, усім тим, що обожнює дітвора будь-якого віку. Однак морозна пора року таїть в собі і ряд небезпек для дитячого здоров'я.
Вивихи і переломи
Однією з найпоширеніших проблем взимку є травми. Ось малюк біжить по льодяній доріжці – послизнувся, впав, і тут може трапитися все, що завгодно: вивих, забій, і навіть перелом, а якщо вдарився головою, то і струс мозку цілком імовірно.
Як діяти в небезпечній ситуації? Якщо дитина впала, не варто відразу ж хапати її і намагатися поставити на ноги. Подивіться, як і чим вона вдарилася. Якщо падіння було несильно, обережно підніміть і обтрусіть від снігу. При травмі голови або переломі кінцівок діяти слід дуже акуратно, щоб не нашкодити дитині. У такій ситуації необхідно швидко викликати «швидку» і постаратися надати маляті долікарську допомогу.
Повністю виключити падіння і травматизацію не можна, але мінімізувати їх можна і потрібно.
- Дитина повинна займатися спортом. Навіть мінімальна фізична активність відмінно допомагає. Хороший варіанти – басейн. Плавання зміцнює м'язи, які служать захистом для кісток.
- Важливо вибрати хороше взуття для дитини. Взуття має мати товсту, абсолютно неслизьку підошву.
- Навчіть дитину ходити по льоду. Посковзнутися на обледенілій доріжці можна навіть у найбільш стійкому взуттю. Щоб цього не сталося, ступивши на слизьку поверхню, потрібно злегка нахилитися вперед, зігнути ноги і розслабити коліна. Не можна ходити по льоду на носочках, крок слід робити на повну стопу.
- Навчіть дитину правильно падати. Це дуже важливе вміння, адже від падінь ніхто не застрахований. Ніколи не виставляйте руки вперед – це найбільш часта причина переломів. Закривати руками можна і потрібно тільки голову. Найменш травмонебезпечним є падіння на бік.
Запам'ятавши і завчивши ці правила з дитиною, обов'язково потренуйтеся і вдома, і на вулиці. Довівши до автоматизму ці навички, можна значно знизити травми і у малюків, і у дорослих.
ГРВІ
Зима дуже часто затьмарюється нежиттю, кашлем і болями в горлі. Але ж хочеться ходити на ялинки, гуляти і радіти снігу. Щоб знизити ймовірність ГРВІ, треба всерйоз зайнятися зміцненням імунітету.
Що робити, якщо малюк вже захворів? У першу чергу – не займатися самолікуванням, а викликати компетентного лікаря, який огляне дитину і підбере лікування. Як правило, в першу чергу призначається противірусний препарат, а потім уже за симптомами: при підвищенні температури – жарознижуючий засіб, при болю в горлі – полоскання та протизапальні спреї, при нежиті – промивання морською водою, а при кашлі – відхаркувальні сиропи і інгаляції.
Не допустити ГРВІ нам допомагає зміцнення імунітету з допомогою правильного і здорового харчування, повноцінного сну та відпочинку, довгих прогулянок на свіжому повітрі і заняття спортом. Також не варто забувати про обливання, повітряні ванни і природні імуностимулятори (ехінацея, шипшина і т.д.)
Обмороження
На жаль, і ця проблема досить актуальна в зимовий час. Здавалося б, ми уважно стежимо за дитиною, не «морозимо» її на вулиці, тепло одягаємо. Як же таке можливо? Вся справа в тому, що у діток дуже тонка шкіра, та й терморегуляція ще недосконала. Тому їхня реакція на низьку температуру набагато більш бурхлива, ніж у нас, дорослих людей.
Запідозрити обмороження вух, носа або пальчиків можна в тому випадку, якщо дитина скаржиться на поколювання і пощипування. У такому випадку потрібно перевірити чутливість цих місць – часто відзначається її значне зниження. У важких випадках, через кілька годин після відігрівання дитини, на його шкірі можуть з'явитися пухирі.
Не варто намагатися розтирати пальці або ніс дитини на вулиці. Необхідно терміново відвести дитину додому в тепло. У приміщенні обморожену ділянку шкіри закрийте пов'язкою. Не слід поміщати руки дитини під воду, тим більше гарячу, і не розтирайте їх спиртом або рушником – цим ви тільки погіршите стан. Допоможіть дитині зігрітися зсередини – чай з лимоном і медом – найкраще рішення!
При появі пухирів або потемніння шкіри без зволікання покажіть дитину лікарю.
Щоб не допустити обмороження, одягатися слід по погоді, обов'язково носити непромокальні теплі рукавиці. Якщо рукавички і рукавиці промокають, то ризик обмороження зростає. За півгодини до виходу на вулицю наносите на обличчя дитини захисний крем.
|